۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
آزمون تعيين درصد دوده

تجهیزات لازم برای آزمایش:

کوره الکتریکی تیوب دار یا لوله ای

کپسول نیتروژن خشک به همراه محلول پیروگالول برای خالص سازی آن از اکسیژن

سیلیکا ژل برای خشک کردن نیتروژن مورد استفاده

قایقک سیلیکایی برای نگهداری نمونه در کوره

دسیکاتور

ترازو با دقت 4 رقم

روش انجام تست تعیین درصد دوده :

برای انجام تست درصد دوده، ابتدا قایقک را درون کوره در دمای 900 درجه به مدت 1 ساعت قرار دهید، سپس آن را خارج کرده و در دسیکاتور قرار دهید تا کاملا خنک شود. اگر لازم است یکبار دیگر آن را در داخل کوره قرار دهید، این بار به مدت 30 دقیقه تا دیگر جرم قایقک تغییری نداشته و ثابت باشد. وزن قایقک پس از خنک سازی را ثبت کنید (m).

حال حدود1 گرم از لوله (که خرد شده و به قطعات ریز تبدیل شده است) بردارید و وزن دقیق آن را ثبت کنید (m1).

کوره را در دمای 550 درجه تنظیم کنید، قایقک و نمونه را در ابتدای ورودی تیوب کوره قرار دهید. جریان نیتروژن با دبی 200 سانتیمتر مکعب بر دقیقه را به کوره متصل کنید و به مدت 5 دقیقه در این وضعیت نگهدارید.

پس از این زمان قایقک را به مرکز کوره انتقال دهید و دبی نیتروژن را روی 100 تنظیم کنید (نصف کنید). در این شرایط 45 دقیقه صبر کنید تا پیرولیز انجام شود.

پس از این زمان قایقک تست درصد دوده را دوباره به ابتدای کوره برگردانید و اجازه دهید 10 دقیقه زیر گاز نیتروژن با دبی 100 باقی بماند.

پس از این زمان، قایقک را خارج کرده و در دسیکاتور خنک کنید. پس از خنک شدن وزن آن را ثبت کنید (m2).

شما تا به اینجا پلیمر موجود در نمونه را در کوره کاملا سوزانده اید و هرچه باقی مانده، مجموع فیلر و دوده است. حال باید دوده را نیز بسوزانیم و وزن فیلر را به دست آوریم. از تفاوت این دو، مقدار دوده به دست می آید.

کوره را در دمای 900 درجه تنظیم کنید، قایقک خنک شده را به آن انتقال دهید و آن قدر صبر کنید تا تمامی دوده موجود در آن بسوزد و دیگر اثری از دوده نباشد (هیچ رنگ سیاه دوده ای نباید مشاهده شود). پس از آن قایقک را به دسیکاتور انتقال داده و پس از خنک شدن وزن نمایید (m3) تا بتوانید درصد دوده را تعیین کنید.

آزمون درصد دوده تمام است و حال از رابطه زیر مقدار دوده را محاسبه کنید:


(m2-m3)/m1*100
تاریخ به روزرسانی:
1402/02/10
تعداد بازدید:
117
Powered by DorsaPortal