۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
آزمون ويسكوزيته

تجهیزات لازم برای تست:

حلال مناسب ، لوله مویین ، زمان سنج

روش انجام آزمایش :

برای اندازه گیری ویسکوزیته ذاتی نیز ما پلیمر مورد نظر را ابتدا در حلالی مناسب حل میکنیم، سپس از داخل لوله مویین عبور می دهیم، مدت زمانی که طول می کشد محلول حاوی پلیمر از ویسکومتر عبور کند را اندازه می گیریم. یکبار نیز اینکار را برای حلال (بدون پلیمر حل شده) انجام می دهیم و زمان عبوری حلال را نیز اندازه می گیریم. حال با رابطه بین این دو که در انتهای مقاله به آن اشاره میکنیم، ویسکوزیته پلیمر را اندازه میگیریم. یعنی مدت زمانی که حلال در سقوط از لوله مویین به علت وجود پلیمر بیشتر شده است.

مثال :

پلی اتیلن ترفتالات را ابتدا به مدت 3 ساعت در دمای 120 درجه خشک کنید.

مقدار 0/5 گرم از آن را برداشته به بالن حجمی منتقل کنید. حدود 6 میلی لیتر از یکی از حلال های زیر انتخاب کرده و به آن اضافه کنید .

فنول دی کلروبنزن (نسبت جرمی 1/1) یا فنول/1و2و2 تتراکلرواتان (1/1) یا اسید دی کلرو استیک با خلوص آزمایشگاهی

برای حل شدن بهتر، مواد را کاملا خرد و آسیاب کرده و در دمای 135 الی 140 درجه سلسیوس با همزن به مدت حداکثر 30 دقیقه در حلال حل کنید. اجازه دهید بالن و محتویات خنک شده و سپس حجم آن را با همان حلال به 100 میلی لیتر برسانید. با این کار غلظت محلول شما 0/005 گرم بر میلی لیتر خواهد شد. ویسکومتر را در محل قرار گیری آن که در یک حمام آب توسط گیره محکم می شود قرار دهید. استفاده از حمام آب برای یکنواختی و ثبات دما و استفاده از گیره برای ثابت بودن ویسکومتر در طول آزمون حیاتی است.

ویسکومتر باید در داخل حمام آب که دارای دمای ثابتی در بازه 23 الی 27 درجه سانتی گراد است قرار گرفته و با آن همدما شود. حال محلولی که آماده کردید را تا بالاتر از حباب ابتدایی ویسکومتر توسط پیپیت دارای پوآر تنظیم کنید

حال آن را رها کنید تا سقوط کند، زمانی که محلول به نقطه E در ویکومتر می رسد کرنومتر را استارت و زمانی که به نقطه F می رسد آن را استاپ کنید.

زمانی که اندازه گرفته اید زمان سقوط محلول دارای پلیمر در ویسکومتر است که آن را با t نمایش می دهیم.

حال اینکار را برای حلال خالص بدون پلیمر انجام دهید و زمان سقوط آن t0 را اندازه بگیرید.


VN=(t-t_0)/(t_0 c)

 
تاریخ به روزرسانی:
1402/02/10
تعداد بازدید:
99
Powered by DorsaPortal