۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
عددهيدروكسيل


عدد هیدروکسیل به صورت مقدار پتاسیم هیدروکسید لازم برای خنثی کردن استیک اسید گرفته شده در استیل کردن یک گرم از نمونه شیمیایی که دارای گروه های هیدروکسیل آزاد است تعریف میشود .

روش انجام تست :

4گرم پارا تولوئن سولفونیک اسید یک آبه را در 100 میلی لیتراتیل استات حل کنید . به این محلول به آرامی و در حال هم زدن 33ml انیدریک اسید اضافه کنید . برای تیتراسیون 40 میلی لیتر تا 50 میلی لیتر محلول پتاسیم هیدروکسید به 5 میلی لیتر از این محلول برای خنثی سازی نیاز است.

مقدار 2 گرم نمونه را به بالن منتقل کرده و سپس مقدار 5 میلی لیتر اتیل استات را به آن اضافه کنید ، دمای نمونه را به محیط برسانید سپس مقدار 5 میلی لیتر واکنشگر استیله کردن به آن اضافه کنید . مبرد ریفلاکس را به بالن وصل کنید. بالن را روی هیتر قرار داده و درحالی که هر 5 دقیقه آن را هم میزنید ، به مدت 20 دقیقه حرارت دهید.سپس محتویات بالن را تا رسیدن به دمای محیط سرد کنید ، مبرد را از بالن جدا کنید و 2 میلی لیتر آب به آن بیافزایید. دوباره مبرد را وصل کنید و بالن را به شدت تکان دهید . سپس 10 میلی لیتر مخلوط پیریدین و آب را از بالای مبرد به بالن اضافه کنید به طوری که انتهای لوله مبرد شسته شود . محتویات را مخلوط کرده و به مدت 5 دقیقه در دمای اتاق ثابت نگه دارید . سپس 30 میلی لیتر مخلوط تولوئن/بوتانول را از بالای مبرد اضافه کنید و با افزایش 30 میلی لیتر دیگر از این مخلوط ، مبرد و اتصال مبرد به بالن را شست و شو دهید . چند قطره شناساگر افزوده و سپس محتویات را با KOH تيتر کنید و سپس مطابق فرمول زیر عدد هیدروکسیل را حساب کنید.

De Paula, J. P., Farago, P. V., Binhara, P. B., Silva, S. A., & Zawadzki, S. F. (2008). Determination of hydroxyl number in aliphatic polyesters and polyethers using a colorimetric method. Polymer testing, 27(6), 675-678.

Zhang, Y., Leng, Y., Zhu, M., Fan, B., Yan, R., & Wu, Q. (2012). Starches modified with polyurethane microparticles: Effects of hydroxyl numbers of polyols in polyurethane. Carbohydrate polymers, 88(4), 1208-1213.

تاریخ به روزرسانی:
1402/07/24
تعداد بازدید:
113
Powered by DorsaPortal